DEVOCIONÁLNÍ UMĚNÍ

Paramahamsa Vishwananda nás vybízí, abychom svou přirozenou touhu po smyslovém potěšení zaměřili na službu Pánu. Kreativní zachycení Pána v barvách, hudbě či pohybu nám umožňuje vychutnat si celé spektrum božské krásy.

“Těm, kteří se mnou neustále zabývají a uctívají mne s intenzivní láskou, dávám uvědomění, díky kterému ke mně mohou přijít.”

Bhagavad Gītā

RADOSTNÁ SLUŽBA BOŽSTVÍ PROSTŘEDNICTVÍM SMYSLŮÍ

Naše zkušenosti jsou ovlivňovány smysly. Když je neovládáme, mohou z nás udělat otroky světských potěšení. Nasměrování smyslů na Božství nám umožňuje dosáhnout nejvyššího štěstí a láskyplného spojení s Bohem.

Žít bhakti prostřednictvím devocionálního umění vám umožní vyjádřit vaši skutečnou podstatu a užít si nádheru vašeho vztahu s Bohem. Umění je projevem božské krásy.

Ať je to hudba, zpěv, malování, tanec nebo herectví, se správným přístupem – s láskou a oddaností – můžete své oblíbené činnosti proměnit v oběť Bohu.

NAJDĚTE SE V HUDBĚ

Když zpíváme a tančíme ne pro své vlastní potěšení, ale pro potěšení našeho milovaného Pána, pozemské se proměňuje v božské. Jakmile začne proudit čistá láska, myšlení se zastaví a zůstane pouze bytí. Nic jiného neexistuje, jen vy a váš milovaný.

Když ze srdce zpíváte Jeho jméno, Pán vám odpovídá milostnou serenádou. Jeho odpověď má pramálo společného s kvalitou vašeho hlasu – záleží jen na upřímnosti vašeho volání. Vychutnejte si sladkost takové lásky.

KĪRTAN – HUDBA PRO DUŠI

Zažijte sladkost zpěvu Pánova jména. Aaradhakananda, hlavní koordinátor hudebníků Bhakti Margy, vám vysvětlí hlubokou hodnotu této jednoduché praxe. Připravil pro vás také miniseminář o tom, jak používat svůj hlas jako nástroj, a provede vás dvěma jednoduchými kīrtany.

KĪRTAN S MISTREM

Ve vztahu mezi milujícím a milovaným existuje pouze jeden prožitek, pouze jediná motivace a pouze jedna realita – jen láska. Zapojte se, zpívejte, tleskejte, tančete. Buďte sami sebou

DEVOCIONÁLNÍ UMĚNÍ

Meditace je nejvyšší stav soustředění, kdy je zapojena celá naše bytost. Když se necháme zcela pohltit kreslením nebo vybarvováním podoby Božství, upoutá to naše smysly, odvede je to od vnějšího světa a zaměří na Božství.

Když je předmětem vašeho umění některá z podob Božství, Pán udržuje vaši pozornost a přitahuje vás k sobě blíž. Toto propojení se ještě více prohlubuje, když na díle pracujete delší dobu nebo stále dokola pracujete se stejnou podobou Božství. Čím více času strávíte soustředěním se na obraz Božství, tím snadněji si Ho během meditace dokážete vizualizovat. Malujte Božství jako živé.

PROŽIJTE DEVOCIONÁLNÍ UMĚNÍ

Rishika Dakshini, hlavní koordinátorka umění Bhakti Margy, vás provede starodávnou duchovní praxí, konkrétně tvorbou devocionálního umění. Také vás zavede do krátké meditace, která vám pomůže začít s objevováním krásy samotné Božské Matky prostřednictvím malování Jejího obrazu v podobě Mahā-Lakṣmī.