DEVOCIONÁLNÍ UMĚNÍ

Paramahamsa Vishwananda nás nabádá, abychom svou přirozenou touhu po potěše smyslů nasměřovali na službu Pánu. Tvůrčí zachycení Pána v barvách, hudbě či pohybu nám umožní prožívat celé spektrum Božské krásy.

“Těm, kteří jsou se mnou v neustálém spojení a kteří mne uctívají s velkou láskou, dávám realizaci prostřednictvím které mohou přijít ke mně.”

Bhagavadgíta

RADOSTNÁ A SMYSLOVÁ SLUŽBA BOŽSTVÍ

Naše zkušenosti jsou ovlivňovány smysly. Když je neovládáme, mohou z nás udělat otroky světských potěšení. Soustředěním smyslů na Božství můžeme dosáhnout nejvyššího štěstí i láskyplného splynutí s Bohem.

Živoucí bhakti vám umožňuje prostřednictvím devocionálního umění vyjádřit vaše skutečné já a užívat si krásu vašeho vztahu s Bohem. Umění je manifestací božské krásy.

Ať je to hudba, zpěv, malba, tanec nebo herectví, své oblíbené činnosti můžete skrze správný přístup – lásky a oddanosti – proměnit v uctění Boha.

NAJDĚTE SE V HUDBĚ

Když zpíváme a tančíme ne pro své vlastní potěšení, ale pro potěšení našeho milovaného Pána, pozemské se proměňuje v Božské. Jakmile začne proudit čistota lásky, myšlení se zastaví a zůstane pouze bytí. Nic jiného neexistuje, jen vy a váš milovaný.

Jako ten, který hraje milostnou píseň, tak i Pán reaguje, když ze srdce zpíváte Jeho jméno. Jeho reakce má málo společného s kvalitou vašeho hlasu, upřímnost je jediné na čem záleží. Vychutnejte si sladkost takové lásky.

KIRTAN – HUDBA PRO DUŠI

Vyzkoušejte si sladkost zpěvu Pánova jména. Aaradhakananda, hlavní koordinátor hudebníků Bhakti Margy, vám do hloubky objasní význam této jednoduché praktiky. Připravil pro vás také miniworkshop o tom, jak svůj hlas použít jako instrument a provede vás dvěma jednoduchými kírtany.

KIRTAN S MISTREM

Ve vztahu mezi milujícím a milovaným existuje pouze jeden prožitek, pouze jediná motivace a pouze jedna realita – jen milujte. Zapojte se, zpívejte, tleskejte, tancujte. Buďte sami sebou.

DEVOCIONÁLNÍ UMĚNÍ

Meditace je nejvyšší stav zaměření se a zapojuje celou naši bytost. Když se necháme zcela pohltit kresbou nebo vymalováváním božské podoby, upoutá to naše smysly a odvede je od vnějšího světa tak, aby se mohly soustředit na Božství.

Pokud je objektem vašeho umění některá z podob Božství, vaše pozornost se drží u Pána a On si vás takto přitahuje blíže k sobě. Toto propojení se ještě prohloubí, pokud pracujete po delší dobu na jednom díle nebo opakovaně se stejnou podobou Božství. Čím více času věnujete soustředění se na Jeho obraz, tím snadněji si Jej během meditace dovedete vizualizovat. Malujte Božství jako živé.

PROŽIJTE DEVOCIONÁLNÍ UMĚNÍ

Dakshini, hlavní koordinátorka umění Bhakti Margy, vás
provede starodávnou spirituální praxí, kterou tvorba devocionálního umění je. Také vás zavede do krátké meditace, která vám pomůže začít s objevováním krásy samotné Božské Matky, skrze malování Jejího obrazu v podobě Maha Lakšmí.